22 C
İstanbul
25 Eylül 2021 Cumartesi

Bebeklerde Göz Altı Torbaları Neden Olur?

Bebeklerin göz altında oluşan torbalar, annelerin endişe ettiği durumlardan biridir. Peki, bebeklerde göz altı torbaları neden olur? Birçok nedene bağlı olduğu bilinen bebek göz altı torbaları genel olarak;

• Alerjik nedenler
• Genetik faktör
• Çevresel ve hava şartları
• Bakteriyel enfeksiyonlar

Olarak sıralanabilir. Bunların yanında, bebeğin sürekli ağlaması, uykusuzluk ve bebeğin odasındaki ışığın şiddeti bu torbaların oluşmasındaki etkili olan faktörlerdir. Bebeğin yattığı odada bulunan bazı eşyalar, alerji geliştirebildiğinden doğrudan bebeğin gözlerine etki edebilmektedir. Mevsimsel polenler, tozlar ve yiyeceklere hassasiyetten oluşan rahatsızlık sonucu göz altı torbaları oluşabilmektedir.

Burun tıkanıklığı sonucu zor nefes almayla birlikte damarlarda kan akışının yeteri kadar sağlanamaması sonucu zorlanmaya neden olacaktır. Bunun neticesinde bebekte gözaltı torbalanmaları oluşacaktır.

Ayrıca, gözlerin mikrop kapması, zararlı maddelerin göze yapışması göz torbalarının oluşumuna sebep olur. Bebeğin yeterli sıvı alamaması, gözlerini sık sık ovuşturması, kabızlık ve ishal gibi rahatsızlıkların da bu duruma yol açtığı bilinmektedir.

Bebeğin yattığı yerin hijyen koşullarını sağlamanız, odasındaki eşyaların, kıyafet ve yatağının gözden geçirilmesi olası bir rahatsızlıkta alınacak ilk önlemlerdir.
Bebeğinizde gördüğünüz herhangi bir farklılık başka hastalıkların belirtisi olabileceğinden doktora danışmanızda fayda vardır.

Bebeklerde Göz Altı Şişliği Nedenleri

Bebeklerde Göz Altı Şişliği Neden Olur ?
Bebeklerde Göz Altı Şişliği Neden Olur ?

Bebeklerdeki göz altı şişliği birçok nedenden meydana gelebilir. Öğrenmeye meraklı bebekler etrafındaki cisimleri ellerine alarak öğrenirler. Ağızlarına ve gözlerine temas ettirdikleri yabancı cisimler bebeğin gözlerinin iltihaplanmasına ve şişmesine neden olabilir. Özellikle tüylü oyuncaklar, üzerlerinde daha fazla mikrop barındırdıklarından enfeksiyona yol açarlar.

Uykusuz kalan ve çok ağlayan çocuğun gözaltı şişliği yaşaması olağandır. Bebeğin rutininin oluşturularak, gün içinde yeterli uyku uyuması sağlanmalıdır. Bebeklerde göz altı şişliği nedenleri söz konusu olduğunda farklı seçenekler de karşımıza çıkar!

Bebeklere 1 yaşından önce tuz verilmesi önerilmemektedir. Böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkileyen tuzun sonraki dönemlerde fazlası da vücutta ödem oluşmasına ve göz altı şişliğine neden olur. 1 yaş sonrası verilecek tuzun miktarı doktorunuza danışılarak ayarlanmalı, fazlasının zararlı olduğu unutulmamalıdır.

Bebeğin uyuma pozisyonu göz altı şişliğine neden olan faktörlerdendir. Yüzüstü uyumak göz şişliğine sebep olacağından bebek yan yatırılmalı, kontrollü bir şekilde uyuması sağlanmalıdır.

Göz altı şişliğinin bir diğer nedeni, sigara dumanına maruz kalmasıdır. Bebeğin bulunduğu ortam, her zaman temiz tutulmalı, sigara ortamdan uzak tutulmalıdır. Ebeveynlerin bu konudaki hassasiyeti, göz altı şişliği yanında, sigaranın yol açtığı birçok hastalıktan korunmasını sağlar.

Bebekleri beslerken ya da oyalarken telefonlar ve televizyondan uyarıcı ve ilgi çekici videolar açılır. Teknolojik aletlerin saçtığı ışığa uzun süre maruz kalan bebekte göz altı şişliği meydana gelmesi sık yaşanan bir olaydır. Şayet bebeğinizin sağlıklı beslenmesine dikkat eder ve yaşam alanlarını bebeğinize uygun bir hale getirebilirseniz; bu tarz sorularla karşılaşma olasılığınız da azalır!

Aramıza Katıl

Moda trendlerinden haberdar olmak için aramıza katıl...

Hoşunuza Gidebilecek Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,036TakipçilerTakip Et

Aramıza Katıl

Moda trendlerinden haberdar olmak için aramıza katıl...

Son Yazılar